Úspora vody a energiíJak ušetřit až 75% vody? Perlátorem!

crashik
Administrátor
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Jak ušetřit až 75% vody? Perlátorem!

Příspěvekod crashik » čtv 23. čer 2016 14:26:58

Před několika lety po nastěhování do nového bytu jsem hledal efektivní způsob, jakým by se dalo snížit množství spotřebované vody. Samozřejmě se nám to projeví ve výši nájmu a zbytečně také plýtváme tekutinu nám nejvzácnější.

Prvním řešením bylo snížit průtok vody a tak jsem trošku přivřel kohouty a i při plném puštění vodovodní baterie protékalo méně vody. Jenže mělo to vadu na kráse - nízký tlak. Voda tekla "čůrkem :roll: " a tak jsem od tohoto řešení brzy upustil. Začal jsem se pídit na internetu a většinou jsem zavadil o PR články různých "odb(p)orných společností, které lákají na produkty a šetřiče za nemalé částky. Touto cestou jsem se tedy určitě vydat nechtěl kvůli dlouhé návratnosti při naší spotřebě.

Poté jsem narazil na věcičku jménem "perlátor". Perlátor je v podstatě koncovka pro vodovodní baterie, která omezí průtok vody a přidá do vody okolní vzduch. Tento jev nemá vliv na kvalitu vody a při správném nastavení ani nepocítíte, že vám teče o 50% vody méně. Poznáte to pouze pokud vodu napouštíte do nějaké nádoby - déle to trvá. Doběhl jsem tedy do nejbližšího instalaterství a našel výrobky značky hihippo. V prvé řadě mě převapila cena - cca 200 Kč/ks. Řekl jsem si, že za pokus to stojí a jeden jsem si pořídil na zkoušku. Na koncovce jsem si šrobovákem nastavil kolik vody skutečně upotřebím pro dostatečné umytí rukou a zkusil za jak dlouho se napustí 1,5L konvice na čaj. A výsledek mě zcela šokoval ! :o :o :o

Bez použití perlátoru proteče 1,5l za 8 sekund !

S perlátorem proteče 1,5l za 37 sekund

Takže za stejný čas proteče více než 4,6 krát vody více bez použití perlátoru.

Tím, že spotřebujete méně vody tak také spotřebujete méně energie na její ohřev. Perlátor jsem použivál cca půl roku a přišlo mi skoro 6000 za vyúčtování vody zpět - tudíž už teď vím, že se investice asi 4 perlátorů (cca 800Kč) bohatě vyplatila . Taky mám velice dobrý pocit z toho že šetřím naší nejdůležitější tekutinu a také svou peněženku !

Jak snadné ! :ugeek:
Přílohy
hihippo2.jpg
Tento používám na mytí rukou.
hihippo.jpg
Tento používám na mytí nádobí
Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý. Pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý.
postcd

Re: Jak ušetřit až 75% vody? Perlátorem!

Příspěvekod postcd » čtv 26. dub 2018 10:42:31

my tam mřížky máme na koncovce vodovodní baterie, ale perlí to pouze při maximálním průtoku a ještě jen několik centimetrů od mřížky/perlátoru, pak se proud vody spojuje což neplní účel. Vyšroubuji ten perlátor a podívám v obchodě jeslti mají nějaký jemnější, který by tam pustil méně vody.
crashik
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ušetřit až 75% vody? Perlátorem!

Příspěvekod crashik » pon 04. čer 2018 21:33:32

No to je právě ten problém, ten originální slouží pouze jako filtr na nečistoty nikoliv k omezení průtoku. :seucitseucit:
Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý. Pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý.

Zpět na “Úspora vody a energií”