Recyklace, třídění odpadů a kompostováníDomácí vermikomposter - návod na vyrobení

crashik
Administrátor
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Domácí vermikomposter - návod na vyrobení

Příspěvekod crashik » sob 13. kvě 2017 10:11:50

Zdravím přátelé!

Takže dnes si ukážeme návod na domácí žížalí (vermi) kompostér. Kompostuji za pomocí kalifornských žížal již dva roky a tak se zde s Vámi pokusím podělit o tom, jak vyrobit vermikomposter a co vše k tomu bude potřeba.

Hned na začátek chci zmínit, že kompostuji v bytě 2+1 bez balkonu, takže máme žížalky v komposteru přímo v kuchyni. Komposter nemá žádný zápach (pokud se kompostuje správně) ani pach - přirovnal bych to nejvíce k tomu, když máte doma kytky - tak hlína taky přece nesmrdí. Nechtěl jsem to psát zde do návodu, ale to je č.1 na co se všichni ptají, než si ho vyrobí.

Co budeme potřebovat? :ugeek:
1. Bedýnky - já používám bedýnky z IKEA obchoďáku. Vybrat si můžete mezi nižšími a vyššími. Já používám menší zelené kvůli vzhledu :mrgreen: .

Menší - zelená 70 Kč - http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/60094072/
Větší - černá 70 Kč - http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/10252573/

IMG_7642.jpg
Bedýnka s víkem

2.Víko ke každé bedýnce - bílé 30 Kč - http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/57454500/?query=574.545.00

IMG_7639.jpg
Víko

3. Spojovací šrouby nebo nýty s podložkami

4. Nářadí
- řezací nůž
- přímočará pila
- vrtačka s 5-10 vrtákem
- nářadí k sešroubování dle typu šroubků a matek

Kolik nás to bude stát? :idea:

Bedny budeme potřebovat minimálně 3ks + 3ks víček - Takže to je 300 Kč. Potom nějaký spojovací materiál za cca 20 - 50Kč. Spojovací materiál doporučuji nakoupit v městském železářství. Nakupoval jsem na váhu v OBI a stálo to teda nějak moc :evil:
Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý. Pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý.
crashik
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod crashik » sob 13. kvě 2017 10:47:18

Takže materiál máme nakoupený a jdeme skládat.

1. Odložíme si celou jednu bedýnku s víčkem a dáme bokem od ostatních. Na konci je budeme ještě potřebovat.

2. Víčko si označíme body od každé strany ve vzdálenosti 4cm :idea: a spojíme přímkou. Rohy zaoblíme.

IMG_7652.jpg
Naměřeno křivým okem

3. Navrtáme na přímku díru, vložíme přímočarku a řežeme až nám vznikne kruhový otvor. Pokud to bude křivé, šišaté, nepřesné - nevadí. Žížalky Vás za to určitě neodsoudí. Taky to mám strašně šišaté :mrgreen: . Kraje ojehlíme řezačkou a odstraníme zbytky plastu po řezání. Vzniknout by mělo toto:

IMG_7653.jpg
Vyřezáno

4. Kryt s dírou přiložíme na spodní stranu bedýnky, navrtáme 8 dírek (dle velikosti šroubku) po krajích a šroubkami či nýty spojíme. Nijak jsem kraje nezatmeloval a ani není třeba. Vlhkost nijak neprolíná ven a ani nic neteče.

5. Poté vyvrtáme do prostřední části velké množství děr pro pronikání vzduchu, prolézání žížal a odtékání žížalího čaje. Já vrtal 10 vrtákem. A vznikne nám jedno patro:

IMG_7644.jpg
Již hotové patro.

6. Zpět se vrátíte k odložené bedýnce s krytem. Do krytu udělejte dírky pro lepší průchod vduchu,ale nic neřežte. Spodní nádoba zůstane nedotčená v celku.

7. Poté už zbývá pouze kompletace - Spodní bedýnka bude ta, která zůstala v celku. Do ní odtéká žížalí čajík. Na ní naskládáme dvě připravené patra které jsme vyroblili dle bodu 2-5. A na vrch pouze položíme víčko s dírkama, které také zůstalo v celku.

A kompostér je na světě ...
Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý. Pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý.
crashik
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod crashik » sob 13. kvě 2017 10:54:29

Ani to nebolelo :mrgreen: .Hotový kompostér vypadá takto:
IMG_7646.jpg
Hotový komposter po půl roce používání.

A můžete si vyrobit jakýkoliv počet pater. Já mám 3 patra na krmení a 1 spodní na odtékání žížalího čaje.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz pište, rád odpovím. :ugeek:
ivanamertova

Re: Domácí vermikomposter - návod na vyrobení

Příspěvekod ivanamertova » sob 13. kvě 2017 13:02:46

Vypadá to super. Já jsem měla cosi vyrobeného z proděravělých plastových kbelíků, ale nebylo to nic moc. Nakonec žížalky moji péči nepřežily a z kbelíků se staly květináče.
crashik
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí vermikomposter - návod na vyrobení

Příspěvekod crashik » sob 13. kvě 2017 13:06:54

Děkuji za reakci. Plastové kbelíky na to moc vhodné nejsou protože jsou moc vysoké. Mi se osvědčilo používát více nižších bedýnek. Jsou lépe provzdušněné a je s nima lepší manipulace. Měl jsem i velké, ale žížaly od tam tud často migrovaly do spodní nádobky s žížalím čajem - takže je něco trápilo. :mrgreen:

Zpět na “Recyklace, třídění odpadů a kompostování”